Limited Time Sale$323.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121388 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $216.00 | Model Number | 209121388 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview ASUS Vivobook 15 laptop for college students features 15.6 inch FHD IPS screen with narrow bezels for presenting vibrant, crisp images; ASUS laptop i5 powered by the 10core intel i5 processor and fast wireless Wi-Fi 6 for high performance, instant responsiveness to get things done fast; Perfect for business, photo editing and so on; Windows 11 laptop with microsoft office included: Bring your ideas to life. Your creativity now gets a boost with Microsoft 365. Office - Word, Excel, and PowerPoint. One year subscription included; Business laptop with USB-C port for ultra-quick data transfer, video streaming, and battery charging; ASUS 15inch laptops for college students featuring 8 hours battery life and Fast Charge supports device to go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes, easily last the working day and all evening; Computadora portátil with ultralight design, easily take this thin and light PC from room to room or on the road. Specification Operating System: Windows 11 Display: 15 inch FHD IPS Display, micro-edge, BrightView Processor: Intel Core 5 120U (10 Core) Graphics: Integrated Graphics Wireless Connectivity: Wireless Wi-Fi 6 + Bluetooth Keyboard: Full-Size Keyboard with Numeric Keypad Communications: 720p HD camera with shutter + Integrated Digital Microphones Audio: HD Audio with stereo speakers Ports: 1x USB Type-C; 3x USB Type-A; 1x HDMI; 1x Headphone/microphone combo Battery Life: 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer battery; Additional Information: Dimension: 14.16 x 9.15 x 0.69 in; Weight: 3.59 lbs
| UPC | 199291164178 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook 15 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | Intel Core 5 120U |
| BuiltIn Media | battery |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core 5 120U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.19"L x 10"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form