Limited Time Sale$246.01 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124646 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $164.00 | Model Number | 209124646 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Experience the Aspire Go – a laptop that embraces simplicity without compromise. Thoughtfully designed for effortless use, it's equipped with all the essential features you need to stay connected and productive. Powered by an AMD Ryzen 3 7320U Quad-Core Processor and an immersive 15.6" FHD IPS display, you have the performance you need to connect, learn and play anywhere. (NX.JD7AA.001)
| UPC | 195133279925 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Aspire Go 15 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.81 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Model Number | AG15-21P-R0RR |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Cord, USB Type-C AC Adapter |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 9 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 7320U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 3 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that connect via USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | IPS |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Ryzen 3 7000 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Personal, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.29"L x 0.78"W x 9.35"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics, Webcam, Portable, Backlit Keyboard, Anti Glare Coating, Fingerprint Reader, HD Audio, Support Stylus, TrackPoint, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form