Limited Time Sale$473.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097420 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $315.60 | Model Number | 209097420 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Attention: Our specialization focuses on custom configured computers. The original package box might be opened to install an upgrade to meet the advertised specifications. Modified products have been professionally tested and resealed.HP 15-FD000 LaptopDisplay: 15.6" FHD (1920 x 1080) Touchscreen Anti-glare 250 nits 45% NTSC Thin Bezel LED-backlit DisplayCPU: Intel i5-1334U 10-Core Processor (Up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology | 12 MB Intel Smart cache| 10 Cores: 2 Performance Core + 8 Efficient Core, 12 Threads)Operating System:Windows 11 ProGraphics: Intel Iris Xe GraphicsMemory: Upgraded to 16GB DDR4 SDRAM 3200 MHzHard Drive: Upgraded to 2TB NVMe M.2Touchscreen: YesOptical Drive: No Optical DriveKeyboard/Fingerprint: Fullsize Keyboard with NumpadWireless Connectivity: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Bluetooth: Bluetooth 5.3Camera: 720p HD Camera with Privacy ShutterAudio:Dual speakersPower: 41Wh Lithium-Ion Battery with 45W AC AdapterConnection & Ports:1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C support 5Gbps2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1 x HDMI 1.41 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)Size and Weight: 14.17" L x 9.29" W x 0.73" H inches 3.52 lbsColor: Silver32GB USB Drive included
| UPC | 196337041172 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 15-FD000 |
| Model Year | 2025 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3212 MHz |
| Model Number | 15-FD000 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.19"L x 9.31"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form