Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079257 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209079257 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer Aspire 5 A515-44-R2SA comes with these high level specs AMD Ryzen 7 4700U Octa-Core Mobile Processor with Radeon Graphics (2.0GHz and with Precision Boost up to 4.1GHz), Windows 10 Home, 15.6" Full HD (1920 x 1080) Widescreen LED-backlit IPS Display, 8GB DDR4 Memory, 512GB NVMe SSD, TrueHarmony Gen 2 Technology, Two Built-in Stereo Speakers, Acer Purified.Voice Technology with Two Built-in Microphones, 802.11ac WiFi 5 (Dual-Band 2.4GHz and 5GHz), 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN (RJ-45 port), Bluetooth 5.0, Back-lit Keyboard, HD Webcam (1280 x 720), 1 - USB 3.2 (Type-C) Gen 1 port (up to 5 Gbps), 2 - USB 3.2 Gen 1 Port (one with Power-off Charging), 1 - USB 2.0 Port, 1 - HDMI Port with HDCP support, Lithium-Ion Battery Up to 10-hours Battery Life, 4.19 lbs 1.9 kg (system unit only) (NX.HW4AA.002)
| UPC | 193199831521 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | A515-44-R2SA |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Renoir |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | A515-44-R2SA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Notebook, Power Cord |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Stereo Speakers |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 4700U |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB 2.0 |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Memory Clock Speed | 4.1 GHz |
| Hard Disk Interface | Gigabit Ethernet |
| Speaker Description | stereo |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 4 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 3380 Milliamp Hours (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.3"L x 0.94"W x 10"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form