Limited Time Sale$569.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121289 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $379.60 | Model Number | 209121289 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Embrace versatility with the feature packed Aspire 16 laptop. Powered by an Intel Core Ultra 7 processor 155U and featuring a spacious 16" WUXGA display, this PC is packed with all the essentials that keep things simple, so you can excel at work, school, home, or anything in between. (NX.J4TAA.002)
| UPC | 195133276672 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Aspire 16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.62 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | A16-71M-767Z |
| Video Output | HDMI 2.1 |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Cord, USB Type-C AC Adapter |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 processor 155U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | PCIe |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 1TB PCIe Gen4 SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Personal, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.16"L x 0.7"W x 9.97"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form