Limited Time Sale$539.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113545 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $359.60 | Model Number | 209113545 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating system: Windows 11 Home 64-bit Optical Drive:No Display: 15.6" FHD (1920x1080) 250nits Anti-glare, non-touch Connectivity: Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.1 Audio: High Definition (HD) Audio Spreakers: Stereo speakers, 1.5W x 2, Dolby Audio Keyboard: US English, NonBacklit Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HD 720p with Privacy Shutter Ports: Video Ports: 1x HDMI Audio Ports: 1x Audio combo jack (3.5mm) USB Ports: 1x USB-A 2.0, 1x USB-A 3.2, 1x USB Type-C (3.2) Network Ports: 1x Gigabit Ethernet (RJ-45) POWER : AC Adapter: 65-watt PHYSICAL SPECIFICATIONS : Length: 9.29 Width: 14.13 Height: 0.78 Weight: 3.75 lbs Color: Black
| UPC | 195042433265 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 110 Volts (AC) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo V15 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 |
| CPU Codename | Alder Lake-U |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Lenovo V15 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | CHARGER |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-1255U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop accessories (mouse, keyboard, external display, storage device) |
| Display Technology | LED |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Stereo speakers, 1.5W x 2, Dolby Audio |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full Size, NonBacklit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Front Photo Sensor Resolution | 0.72 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 50"L x 25"W x 25"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form