Limited Time Sale$113.38 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125088 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $75.58 | Model Number | 209125088 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Be dialed in—all the time, everywhere and anywhere—with 2024 Flagship Acer Chromebook 311. Recognized as the perfect multi-media companion, this special machine is super thin, extra light and delivers unmatched value in today’s fast-paced, technology-driven world.Operating System: Chrome OSDisplay: 11.6" HD (1366 x 768) Acer ComfyView TN 60Hz DisplayProcessor: Dual-Core Intel Celeron N4500 (Up to 2.80 GHz, 4 MB L3 Cache, 2 cores, 2 threads)Graphics: Intel UHD GraphicsMemory: 4GB LPDDR4X RAMStorage: 64GB eMMCWireless Connectivity: Wi-Fi 5 + Bluetooth 5Keyboard: English, Chrome OS Keyboard with TouchpadWebcam: HD Webcam (1280 x 720) Audio: HD Audio with stereo speakersPorts:1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (with DC-in)1x USB 3.2 Gen 1 Type-A1x Headphone/Speaker/Line-Out JackBattery: 33Wh, 2-cell Li-ionDimensions (W x L x H): 11.6 x 8.1 x 0.83 inchesWeight: 2.65 lbsColor: Star BlackAccessory: Authorized HubxcelAccessories: 5-in-1 Value Bundle: Includ Wireless Earbuds, Mouse Pad, HDMI Cable, USB Cable and Wireless Mouse
| UPC | 195133069892 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Star Black |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 2024 Flagship Acer Chromebook 311 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 2.65 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| CPU Codename | Gemini Lake-R |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel Pentium Silver N6000 series |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | 2024 Flagship Acer Chromebook 311 |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | USB-C |
| BuiltIn Media | Wireless Earbuds, Mouse Pad, HDMI Cable, USB Cable, Wireless Mouse |
| Screen Finish | Matte/Anti-glare finish |
| Series Number | 2024 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Stereo speakers with HD Audio |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 or later |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N |
| Touchpad Feature | present |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p |
| Compatible Devices | [EX] USB devices, Type-C devices, headphones, wireless devices (Bluetooth, Wi-Fi) |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers with HD Audio |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 33 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.6"L x 8.1"W x 0.83"Th |
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form