Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118983 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209118983 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OVERVIEW: Product Details: Microprocessor: AMD 8-core Ryzen 7 8840HS Memory:16GB RAM Storage:512GB SSD Operating system: Microsoft Windows 11 Home Graphics & Video: 16" WUXGA (1920 x 1200) IPS Touchscreen (Glossy, Anti-fingerprint) Integrated AMD Radeon 780M Key Features: Backlit Keyboard: Yes Fingerprint Reader: Yes Wi-Fi 6E: Yes Dolby Atmos: Yes FHD IR Privacy Camera: Yes Ports: 2 x USB-C, 2 x USB-A 3.2, 1 x HDMI 2.1, 1 x MicroSD Card Reader Battery: 71Wh Additional Information: Dimension: 9.84" x 14.24" x 0.67" Weight: 4.39 lbs
| UPC | 601265524883 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Arctic Grey |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo Yoga 7 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 8840HS |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | USB-C Hub |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 7 8840HS |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External storage devices, USB devices (mice, keyboards, hubs), external displays, printers, and wireless devices via Wi-Fi 6E |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 780M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Connectivity Technology | USB-C, USB-A 3.2, HDMI 2.1, MicroSD, Wi-Fi 6E |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.75"L x 12.51"W x 0.66"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form