Limited Time Sale$539.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096944 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $360.00 | Model Number | 209096944 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects and blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team.Processor ModelAMD Ryzen 7 8840HS# of Cores8Total Threads16Max Boost ClockUp to 5.1 GHzBase Clock3.3 GHzIntegrated GraphicsAMD Radeon Graphics Display16-inch WUXGA (1900 x 1200) DisplayInterface2 x USB-C2 x USB-A 1 x HDMI 1 x SD Card Reader1 x Headphone/Microphone combo ConnectivityWi-Fi 6E and BluetoothOperating SystemWindows 11 ProOthersDimensions:14.24 x 9.84 x 0.75 inWeight (approximate): 4.63 lbs
| UPC | 197531573926 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Artic Grey |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | Yoga |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1900 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU Codename | Zen 4 |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Chipset Type | AMD |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Yoga |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 8840HS |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | SODIMM |
| Native Resolution | 1900 x 1200 |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Printers, Headphones, Microphones, etc. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturear |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5100 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1900x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.24"L x 9.84"W x 0.75"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form