Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124369 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209124369 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 199393011776 |
|---|---|
| Brand | ME2 MichaelElectronics2 |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad X1 Carbon |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.5 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Intel Core Ultra 7 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ME2 MichaelElectronics2 |
| Model Number | ThinkPad X1 Carbon |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 7 155U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen, Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | Onboard ONLY |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, Thunderbolt, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12"L x 8.6"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader, Webcam, TrackPoint, Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form