Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094313 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209094313 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
GreatPriceTech sells computers with custom/upgraded configurations to enhance system performance. If the computer has modifications as listed above, the manufacturer’s box was opened by our highly skilled technicians for testing, inspection, and installation of the upgrades according to the specifications advertised. All computers and components are brand new.Processor: Intel Core i7-1355U 1.70GHz Processor (13th Gen, upto 5 GHz, 12MB Cache, 10-Cores, 12-Threads, 2 Performance-cores)Storage: 1TB PCIe SSD (Solid State Drive)Memory: 16GB OnBoard LPDDR5 RAMGraphics: Intel Iris Xe Integrated Graphics, .Operating System: Windows 11 Pro-64Connectivity: Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3, Camera: Integrated WebcamInput/Output: Fingerprint Security System, Black Backlit, Display: 14.0" IPS Wide UXGA (1920x1200) 60Hz 16:10 Touchscreen DisplayPorts/Slots:, 1 x HDMI 2.1, 2 Thunderbolt 4 (Type-C), No Optical Drive, Headphone/Microphone Combo JackBattery: 65W Power Supply, 4-Cell 57 WHr BatteryColor: BlackForm/Style: Thin and LightProduct Dimensions (WxLxH): 12.43 IN x 8.76 IN x .60 IN. Weight: 2.6lb1 Year Manufacturer warranty from GreatPriceTech (Professionally upgraded by GreatPriceTech)
| UPC | 198361895677 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 11 |
| Model Year | 2024 |
| Item Weight | 2.6 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| BuiltIn Media | Webcam |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | Manufacturer |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | Onboard ONLY |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.43"L x 0.6"W x 8.76"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form