Limited Time Sale$599.86 cheaper than the new price!!
| Management number | 209081795 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $399.91 | Model Number | 209081795 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7th Gen - 20QD000BUS: 14-Inch FHD (1920x1080) IPS Screen, 8GB RAM, 256GB Nvme SSD, Win 10 Pro, I5-8265U, Black
| UPC | 193386815105 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 120 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | X1 Carbon 7th Gen |
| Model Year | 2004 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | LENOVO |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 20QD000BUS |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7th Gen, Windows 10 Pro, and AC adapter |
| Series Number | 7 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core I5-8265U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | 1.2GHz Cortex A8 Processor |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Bluetooth, Internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 0.01 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 12 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Global Trade Identification Number | 00193386815105 |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form