Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100256 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209100256 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 196804641607 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad T16 Gen 2 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.67 Kilograms |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 21HH |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, USB-C with DisplayPort |
| Screen Finish | matte or anti-glare |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or HDMI-compatible accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 5 GHz Radio Frequency |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 48 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.25"L x 10.06"W x 0.81"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | TrackPoint |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader, Numeric Keypad |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form