Limited Time Sale$714.46 cheaper than the new price!!
| Management number | 209123594 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $476.31 | Model Number | 209123594 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: i7-1355U (10 Cores, 12 Threads, 12 MB Intel Smart Cache, 1.2GHz base frequency, up to 5.0GHz max turbo frequency)Memory: Up to 48GB DDR5 RAMHard Drive: Up to 2TB PCIe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProGraphics: Intel UHD GraphicsDisplay: 16" FHD+ (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, 45%NTSC, 300 nits, 60HzPorts:2 x Superspeed USB Type-A2 x Thunderbolt 41 x RJ-451 x HDMI1 x Headphone/Microphone ComboOptical Drive: NoneMedia Drive: SD Card ReaderWebcam: YesWireless Connectivity: Wi-Fi 6 and BluetoothDimensions: 14.25" x 10.06" x 0.81"Weight: 3.70 lbsColor: Black
| UPC | 195477801387 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad T16 Gen 2 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Chipset Type | Intel chipset compatible with i7-1355U |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | ThinkPad T16 Gen 2 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo Laptop |
| Screen Finish | Anti-Glare |
| Series Number | 16 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1355U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keypad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 48 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.25"L x 10.06"W x 0.81"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form