Limited Time Sale$827.86 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092576 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $551.91 | Model Number | 209092576 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Secure data & privacyThe ThinkPad P16s comes with Lenovo ThinkShield, a suite of advanced hardware and software security solutions. It includes the discrete Trusted Platform Module (dTPM) to encrypt data and a self-healing BIOS to restore earlier system settings. There’s even a handy webcam shutter to turn off the camera.Visual clarity for eye comfortWith its high-definition display, the ThinkPad P16s mobile workstation will bring your digital work to life. Enjoy true-to-life color viewing with full sRGB and color accuracy.Technical SpecificationsDisplay: 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 16:10 DisplayProcessor: 12 Generation Intel Core i7-1260P Processor (E-Core Max 3.40 GHz, P-Core Max 4.70 GHz with Turbo Boost, 12 Cores, 16 Threads, 18 MB Cache) Graphics: NVIDIA T550 4GBMemory: 32GB DDR4 RAMStorage: 1TB PCIe NVMe M.2 2280 SSDOperating System: Windows 11 Pro 64Networking: Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) + Bluetooth 5.1Battery : Integrated 4 Cell 52.5WhCamera: 720P HD Webcam with Privacy ShutterKeyboard: Backlit, EnglishSecurity: TPM 2.0Dimensions: 0.81” x 14.25” x 10.06” Weight: 3.70lbsI/O Ports2x USB-A 3.2 Gen 12x Thunderbolt 4Security keyholeRJ45HDMI 2.1Headphone / mic combo
| UPC | 755379239918 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 110 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad P16s Gen 1 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ThinkPad P16s Gen 1 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 GHz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65 Watt AC Adapter with Power Cable, HDMI Cable by IST Computers®, Lenovo ThinkPad P16s Gen 1 Laptop, User Manual |
| Screen Finish | Matte with Anti-glare |
| Warranty Type | Extended |
| Control Method | Remote |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Item Type Name | Laptop |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Core i7-1260P |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use HDMI, Thunderbolt, USB, Bluetooth, or Ethernet connections. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, Thunderbolt, USB 3.1 Type A |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA T550 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 48 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.25"L x 10.09"W x 0.81"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 3 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form