Limited Time Sale$989.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092256 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $659.60 | Model Number | 209092256 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkPad E16 G3 16" WUXGA Laptop, Intel Core 7 240H
| UPC | 196379529553 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkPad |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Model Number | Lenovo ThinkPad E16 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 7-in-1 Docking Station with 256GB Storage, 32GB MicroSD Card with Adapter, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth |
| Warranty Type | Extended, Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Intel Core 7 240H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Others |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, RJ-45, Kensington slot, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19.5"L x 13"W x 3.5"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form