Limited Time Sale$539.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 208617137 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $360.00 | Model Number | 208617137 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ProcessorAMD Ryzen 7 7735HS (8C / 16T, 3.2 / 4.75GHz, 4MB L2 / 16MB L3)GraphicsAMD Radeon 680M GraphicsChipsetAMD SoC PlatformMemory32GB DDR5 RAMStorage1TB SSD M.2 PCIe NVMeAudio ChipHigh Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codecSpeakersStereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMANCameraFHD 1080p + IR Hybrid with Privacy ShutterMicrophone2x, ArrayPower Adapter65W USB-C (3-pin)Display16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Non-Touch Anti-glare, 45% NTSCKeyboardBacklit, EnglishDimensions (WxDxH)14.02 x 9.75 x 0.78 inchesWeight3.9 lbsOperating SystemWindows 11 Pro 64, EnglishEthernet100/1000M (RJ-45)WLAN + BluetoothWi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 + BT5.3Standard Ports1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.41x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.41x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x Ethernet (RJ-45)Security ChipDiscrete TPM 2.0Fingerprint ReaderTouch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power ButtonPhysical LocksKensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mmOther SecurityIR camera for Windows Hello (facial recognition)Camera privacy shutter
| RAM | 32 GB DDR5 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Series | ThinkPad |
| Processor | 3.2 GHz ryzen_7 |
| Hard Drive | 1 TB SSD |
| Item Weight | 3.9 pounds |
| Chipset Brand | AMD |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Processor Brand | AMD |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | E16 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Product Dimensions | 14.02 x 9.75 x 0.78 inches |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 680M Graphics |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Number of Processors | 8 |
| Item Dimensions LxWxH | 14.02 x 9.75 x 0.78 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1200 Pixels |
| Graphics Card Ram Size | 32 GB |
| Number of USB 30 Ports | 3 |
| Standing screen display size | 16 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form