Limited Time Sale$731.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115943 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $487.98 | Model Number | 209115943 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 Business Laptop is designed for professionals who need reliable performance and modern efficiency in a sleek, durable design. Powered by the AMD Ryzen 7 250 processor, it delivers responsive multitasking and productivity for office work, remote collaboration, and everyday business tasks. The 14" FHD+ display provides sharp visuals with extra vertical screen space for improved workflow, while the backlit keyboard ensures comfortable typing in any environment. With versatile connectivity including HDMI, RJ45, and Wi-Fi 6E, plus Windows 11 Pro for advanced security and management features, this ThinkPad is built to keep your business moving forward.
| UPC | 197528631288 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad E14 Gen 7 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | ThinkPad E14 Gen 7 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo laptop |
| Audio features | Supports both speakers and headphones |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | 802_11_AX |
| CPU Model Number | Ryzen 7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Bluetooth, or Ethernet connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, Solid State Drive |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 2nd Generation |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Privacy Shutter |
| Display Resolution Maximum | 1920 * 1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| LithiumBattery Energy Content | 26 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.3"L x 8.6"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | TrackPoint |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form