Limited Time Sale$479.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072153 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.60 | Model Number | 209072153 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
E Series Laptops | Stylish and affordable productivityGive your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again.
| UPC | 197528332444 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Graphite Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad E14 Gen 5 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.37 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Rembrandt |
| CPU L2 Cache | 3 MB |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | AMD |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | LENOVO |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 21JR001QUS |
| Power Device | USB-C Power Delivery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, ThinkPad E14 Gen 5 (AMD) 21JR001QUS |
| Screen Finish | Matte/Anti-glare |
| Series Number | 5 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Audio features | Includes built-in speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| CPU Model Number | 7530U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, and other USB or Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 2022 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Radeon Graphics |
| HumanInterface Input | TrackPoint pointing device |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | integrated |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.7"L x 8.6"W x 12.32"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | TrackPoint |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form