Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092585 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $280.00 | Model Number | 209092585 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Office space can be an issue for any business. Thankfully, the ThinkCentre Neo 50q Gen 4 1L desktop is compact and durable enough to be housed almost anywhere, even in the smallest places. It's portable, too, so ideal for hybrid working. For any business, being fast and agile can go a long way, while any downtime can be expensive. With the ThinkCentre Neo 50q, you can have blazing-fast SSD storage, so space is never a problem. And thanks to heaps of memory, this ultrasmall desktop boots up smoothly and quickly every time. From intensive data-crunching and everyday tasks to multitasking with up to two 4K and single FHD monitors, the ThinkCentre Neo 50q Tiny combines productivity with efficiency. While punching way above its weight, this ultrasmall form factor business PC also supports WiFi 6 connectivity, enabling you to seamlessly connect with remote teams and clients as if you were all in the same room. GENERAL INFORMATION Brand: Lenovo Series: ThinkCentre Model: neo 50q Gen 4 Form Factor: Mini Operating System: Windows 11 PROCESSOR Brand: Intel Series: Core Model: i3-1215U Number of Cores: 6 Base Frequency: 1.2GHz Turbo Frequency: 4.4GHz SmartCache: 10MB GRAPHICS Graphics Type: Integrated Brand & Model: Intel UHD Graphics MEMORY Capacity: 16GB Type: DDR4 Speed: 3200MHz Max Supported: 64GB STORAGE Drive: 512GB SSD (NVMe) and 512GB Storage PORTS Video Ports: 1x HDMI, 1x DisplayPort Audio Ports: 1x Audio combo jack (3.5mm) USB Ports: Front: 1x USB-A 3.2, 1x USB-C | Rear: 2x USB-A 2.0, 2x USB-A 3.2 Network Ports: 1x Gigabit Ethernet (RJ-45) WIRELESS Wi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.1 OTHER FEATURES Keyboard: Wired keyboard Mouse: Wired mouse Lock Slot: Yes AC Adapter: 65-watt PHYSICAL SPECIFICATIONS Length: 7.2 Width: 7.05 Height: 1.44 Weight: 2.45 lbs Color: Black
| UPC | 195042438093 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Neo 50q |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Intel 6-Core |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Neo 50q Gen 4 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, Speakers |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1215U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i3 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Additional Features | 5MP AI Camera with IR, AI Noise Suppression, HDMI Input Port, Webcam Privacy E-Shutter |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Full-size, QWERTY, No additional features |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year seller's warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Home Office, Professional |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form