Limited Time Sale$194.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125074 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $130.00 | Model Number | 209125074 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo ThinkBook 15 G2 ITL is a sleek 15.5-inch full HD laptop designed for productivity and style. Powered by an 11th Gen Intel Core i5-1135G7 processor and 16GB of RAM, it delivers smooth multitasking and efficient performance. The 256GB SSD ensures fast boot times and ample storage for your files. Features include a backlit keyboard for comfortable typing in low light, a fingerprint reader for enhanced security, a built-in webcam, and Bluetooth connectivity. Pre-installed with Windows 11 Pro, this renewed device offers reliable performance in a professional design.
| UPC | 643664022973 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkBook 15 G2 ITL |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.5 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | LENOVO THINKBOOK 15 G2 ITL |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | adapter, laptop |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Ethernet, audio jack, SD card reader, Wi-Fi, or Bluetooth. |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB, USB-C, HDMI, Ethernet, Audio Jack, SD Card Reader |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, personal |
| Biometric Security Feature | Finger print sensor |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.5"L x 15.5"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader, Lightweight, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form