Limited Time Sale$128.87 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126009 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $85.92 | Model Number | 209126009 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Experience first-class multimedia and fun with the Lenovo Tab P11 (2nd Gen). This Android tablet features a large, 11-inch screen with 2K resolution. You'll enjoy beautiful video in the IPS LCD touch display and great audio through quad speakers with user-facing stereo tuned by Dolby Atmos. Inside, you'll find a powerful octa-core chip, 4GB + 128GB memory. Plus, this slim and lightweight tablet delivers epic battery life in an aluminum-alloy design with a dual-tone finish available in an elegant slate grey color. Running the Android 12L operating system, the Tab P11 tablet offers Bluetooth and Wi-Fi wireless connectivity and a USB Type-C 2.0 port for data transfer and charging. You can also use the USB-C port to attach a compatible headset. Use the front or rear camera to take photos or enjoy a family video chat – this Android tablet comes with a dual microphone array and quad speakers, so you'll experience crisp, clear video and sound. You can even log in quickly and easily with Face Unlock.
| UPC | 196801871342 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Generation | 2nd Generation |
| Model Name | Tab P11 (2nd Gen) |
| Model Year | 2023 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 16 ounces |
| Screen Size | 11.5 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ZABF0057US |
| Battery Power | 7.7E+3 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Lenovo Tab P11 2nd Gen USB Type-C Charging Cable Charging Adapter Quick-Start Guide & Safety, Warranty |
| Warranty Type | 1-year, Mail-in with 1-year Battery |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | ARM |
| Battery Capacity | 7700 Milliamp Hours |
| CPU Model Number | MediaTek Helio G90T |
| Operating System | Android 12 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 2000x1200 |
| Wireless Provider | Telcel |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Headphones, Stylus Pen |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Cellular Technology | 4G |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1-year, Mail-in with 1-year Battery |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | MediaTek octa-core |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3, AAC, OGG, WAV, FLAC |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Video Capture Resolution | 8 MP |
| Specific Uses For Product | [INF] Inferred uses: binge-watching, gaming, multitasking, deep focus reading, video conferencing, photography |
| Display Resolution Maximum | 2000 x 1200 |
| LithiumBattery Energy Content | 7700 Milliamp Hours (mAh) |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.59"L x 6.67"W x 0.29"Th |
| Other Special Features of the Product | Bluetooth, Built-In Front Camera, Built-In Keyboard, Built-In Rear Camera, Color Screen, Email, File Browsing, MP3 Player, Stereo Speakers, Touch Screen, Unlocked, Video Recorder, Web Browser |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form