Limited Time Sale$153.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209128276 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $102.00 | Model Number | 209128276 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Powered by a MediaTek processor, the Tab M11 delivers smooth performance for everything you do, from casual browsing to multitasking. And with up to 10 hours of battery life, you can power through your day without needing to hunt for an outlet. The Android 13 operating system ensures a familiar and user-friendly experience, while 4GB of flash memory provides ample space for your apps, photos, and files. Whether you're a busy professional, a student on the move, or simply someone who loves entertainment on the go, the Lenovo Tab M11 and accompanying folio case is the perfect companion to unlock your potential, anywhere, anytime.
| UPC | 197532686656 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | Tab M11 |
| Model Year | 2024 |
| Item Weight | 1.03 Pounds |
| Screen Size | 11 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ZADA0043US |
| Battery Power | 7040 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Pen and Folio Case |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 1.8, 2.0 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | MediaTek |
| Battery Capacity | 7040 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 13 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1920x1200 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Folio Case, Lenovo Tab Pen |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year limited parts and labor |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | MediaTek Helio G88 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3, WAV, AAC |
| Connectivity Technology | USB Type C |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1200 |
| Display Refresh Rate in Hertz | 90 |
| LithiumBattery Energy Content | 7040 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 6.54"L x 10"W x 0.28"Th |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form