Limited Time Sale$683.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209098918 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $455.60 | Model Number | 209098918 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i5-1335U (10 Cores, 12 Threads, up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Cache) Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Home 64-bit Memory: 40GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Optical Drive: No Display: 15.6″ FHD (1920 × 1080) Touchscreen TN Panel, 300 nits Brightness, Anti-glare Coating Connectivity:Wi-Fi 6 (802.11ax 2×2) and Bluetooth 5.1 Audio: 2 × 1.5 W Stereo Speakers with Dolby Audio; Dual Microphones Spreakers: Stereo speakers, 1.5W x 2, Dolby Audio Keyboard: US English,NonBacklit Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HD 720p with Privacy Shutter Pointing Device: Precision Touchpad with Multi-touch Gesture Support Ports: 1 × USB 2.0 Type-A 1 × USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 × USB-C 3.2 Gen 1 (data only) 1 x HDMI 1.4b 1 x Power connector 1 × RJ-45 Ethernet 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x Ethernet Port (RJ-45) Battery: Integrated 3-cell Li-ion Battery (Approx. 9 Hours Typical Usage) Color: Abyss Blue Dimensions L x W x H (inches): 14.14 x 9.28 x 0.78 Weight: 3.57 lbs Accessories: Microsoft Office 2021; WOWPC Recovery USB
| UPC | 195477344877 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad 1i |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | Ideapad 1i |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Microsoft Office subscription, WOWPC recovery USB |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1335U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full Size |
| RAM Memory Installed | 40 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.28"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form