Limited Time Sale$659.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125252 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $440.00 | Model Number | 209125252 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen 5 7235HS Processor (4 Cores, 8 Threads, 8 MB L3 Cache, 2 MB L2 Cache, 3.2 GHz Base Frequency, Up to 4.2 GHz Max Turbo Frequency). Display: 15.6 inch Non-Touch Display, 144Hz, FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-glare, 300 nits, G-SYNC. Operating system: Windows 11 Home, 64-bit, English. Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB GDDR6. Memory: Up to 64GB DDR5 RAM. Hard Drive: Up to 8TB PCIe M.2 Solid State Drive. Optical Drive: None. Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2. Ports: 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo PD 140W and DisplayPort 1.4; 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Ethernet (RJ-45); 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Power connector. Keyboard: 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad. Keyboard Backlight: White backlight. Battery: 60Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge Pro (charge up to 50% in 30min). Camera: HD 720p, with E-shutter, fixed focus. Color: Luna grey. Dimensions W x D x H (inches): 14.17 x 10.19 x 0.86 Weight: 5.25 lbs. Warranty: One-year limited seller warranty.
| UPC | 195477803831 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | grey |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | LOQ |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | LOQ |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 5 7235HS |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Ethernet, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 5000 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size, Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | One-year limited seller warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200.0 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 10.19"W x 0.86"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form