Limited Time Sale$617.69 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120341 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $411.80 | Model Number | 209120341 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: Lenovo LOQ Gaming LaptopDisplay: 15.6" 144Hz FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare 300 nits, 100% sRGB, G-SYNC, Thin Bezel LCDProcessor: 13th Generation Intel i7-13650HX 14-Core (Base Clock 2.6GHz, Up to 4.9GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB Intel Smart cache, 14 cores, 6 Performance-Cores, 8 Efficient-Cores, 20 threads)Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7Memory: Upgraded to 16GB DDR5 4800 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 512GB NVMe M.2 SSDKeyboard: Full-size Backlit Keyboard with NumpadCommunications: Intel AX203 Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.2; 10/100/1000Mbps LANCamera: 5.0MP with E ShutterAudio: Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic AudioOperating system: Windows 11 HomePorts & Slots: 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / 10Gbps3x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1x HDMI 2.11x Headphone/Microphone Combo Jack1x Rectangle plug Power JackBattery: 4 Cell 60Wh, (Up to 8hours non-gaming battery life).Size and Weight: 14.17 x 10.19 x 0.94 inches, 5.29 lbsColor: Luna Grey170W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 196379072158 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Luna Grey |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | 83JECTO |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | 83JECTO |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | 170W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i7-13650HX |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 10.19"W x 0.94"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form