Limited Time Sale$839.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124552 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $559.60 | Model Number | 209124552 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 198155776472 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | LOQ 15ARP9 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.1 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Model Number | LOQ 15ARP9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 7435HS |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Ryzen 7 7000 Series |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keypad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 10.19"W x 0.94"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form