Limited Time Sale$1,499.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209076867 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $999.60 | Model Number | 209076867 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 195042923568 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Slate Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Legion 7 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.49 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Model Number | 81YT005TUS |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | lenovo legion 5 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 10750H |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other standard USB/HDMI/Bluetooth accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Lightning, Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2933 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | 2 x 2W Dolby Atmos Speaker System for Gaming with Chamber |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2070 with Max-Q 8GB |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | No |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | 16 Gb |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 80 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.24"L x 10.37"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Adobe |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form