Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124008 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $279.99 | Model Number | 209124008 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 13th Gen Intel Core i7-13620H, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 2.4 / 4.9GHz, E-core 1.6 / 3.6GHz, 24MBGraphics: Integrated Intel UHD GraphicsChipset: Intel SoC PlatformMemory: 16GB DDR5 RAMStorage: 512GB SSD M.2 PCIe NVMeCard Reader: SD Card ReaderOptical: NoneAudio Chip: High Definition (HD) AudioSpeakers: Stereo speakers, 2W x2Camera: HD 720p with Privacy ShutterMicrophone: 2x, ArrayPower Adapter: 65W Round Tip (3-pin)Display: 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60HzKeyboard: Non-backlit, EnglishCase Color: Luna GreyDimensions (WxDxH): 343.4 x 239.5 x 16.9-17.9 mm (13.52 x 9.51 x 0.67-0.70 inches)Weight: Starting at 1.59 kg (3.51 lbs)Operating System: Windows 11 Home, EnglishWLAN + Bluetooth: Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2Standard Ports2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.21x HDMI 1.41x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x SD card reader1x Power connectorSecurity Chip: Firmware TPM 2.0 EnabledOther Security: Camera privacy shutter
| UPC | 197528267050 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Luna Grey |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | IdeaPad |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Screen Size | 15.3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | Slim 3 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Power Adapter, SD Card Reader |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | i7-13620h |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, headphones, wireless keyboards, mice, and headphones |
| Display Technology | IPS LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB-A, USB-C, HDMI, SD card reader |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Everyday Productivity |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.52"L x 9.43"W x 0.67"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad, Versatile Ports, Webcam with Privacy Shutter |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form