Limited Time Sale$329.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209081628 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $220.00 | Model Number | 209081628 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
15.6" 1080p 300-nits IPS Non-Touch Display; Ryzen 7 7730U 8C/16T 2 GHz (4.5 GHz Boost, 20MB Cache); Integrated Radeon Vega 8 Graphics; 16GB DD4-3200 Dual Channel memory (Fully Soldered); 512GB M.2 2232 PCIe Gen 4x4 NVMe SSD; Backlit Keyboard; Fingerprint reader, integrated in Power Button; 720p Webcam with Privacy Shutter; 2x 1.5W Front facing Stereo Speakers with Dolby Atmos; Wi-Fi 6 2x2 + BT 5.2; Windows 11 Home
| UPC | 196804039503 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad Slim 3 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU L3 Cache | 20 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4813 MHz |
| Model Number | 21KG00 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Touchpad Feature | No Touchpad |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD Webcam |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, and other USB or wireless accessories |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | 2x 1.5W Front facing Stereo Speakers with Dolby Atmos |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Vega 8 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4500 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 1"W x 10"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form