Limited Time Sale$143.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209081682 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $95.60 | Model Number | 209081682 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OVERVIEW: Product Details: Microprocessor: MediaTek 8-core Kompanio 520 (Up to 2.0GHz) Memory:4GB RAM Storage:64GB SSD + 64GB SD Card Operating system: Chrome OS Graphics & Video: 14" FHD (1920x1080) IPS Touchscreen (100% sRGB) Integrated Arm Mali-G52 2EE MC2 GPU Key Features: Bluetooth: Yes Privacy Camera: Yes Waves MaxxAudio: Yes Ports: 1 x Type-C 3.2, 1 x USB-A 3.2, 1 x MicroSD Card Reader Battery: 47Wh Additional Information: Dimension: 8.73" x 12.83" x 0.73" Weight: 2.87 lbs
| UPC | 601265510299 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Abyss Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 Chrome |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.87 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Chipset Type | MediaTek Kompanio 520 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Power Device | USB Power Delivery |
| BuiltIn Media | AC adapter, Documentation |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Advanced audio enhancement software (Waves MaxxAudio), High Definition Audio |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | MediaTek |
| CPU Model Number | Kompanio 520 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | MediaTek Kompanio 520 |
| Touchpad Feature | False |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD Privacy Camera |
| Compatible Devices | USB-C devices, USB-A devices, Bluetooth devices |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers with Waves MaxxAudio enhancement |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Arm Mali-G52 2EE MC2 GPU |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Connectivity Technology | USB-C, USB-A |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.73"L x 12.83"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS, Google Play Store, Google Chrome, Google Apps |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form