Limited Time Sale$599.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100095 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $399.60 | Model Number | 209100095 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Available in Arctic Grey the smart IdeaPad Slim 3 lets you work, study, and play on the go anywhere in the world with a lightweight and thin profile that's 10% slimmer than the previous generation yet still military-grade rugged. Take care of important business with powerful up-to-the-latest AMD Ryzen 5 7520U processor, enhanced with the adaptive performance of Smart Power and full-function Type-C port while you learn, work, and stream on FHD Touch IPS display with up to 88% AAR.HEXBundle Accessories Included: USB LED Light a nd 7-in-1 USB Type C Hub (Input: USB Type-C, Output: HDMI 4K/30HZ | TF/SD Cards| USB 3.0 5Gbps x2 | PD 100W| RJ45 1000Mbps )CPU: AMD Ryzen 5 7520U, 2.8GHz, Up to 4.3GHzScreen: 15.6" FHD(1920 x 1080) IPS Touch Display with 4-sided narrow bezels, achieving up to 88% AAR, and TV-certified low blue light protectioRAM: 32GB LPDDR5-5500MHzStorage: 10TB SSD Graphics: AMD Radeon 610MColor: Artic Grey Wireless Technology: WiFi 6, BluetoothWeight: 3.56 lbsBattery life: Up to 11hMedia Card Reader: Yes
| UPC | 197498213668 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | 8GB DDR5/1TB SSD |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Ideapad Slim 3 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5500 MHz |
| Model Number | Ideapad Slim 3 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 7520U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD Ryzen 5 7520U |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB devices, SD cards, HDMI devices, Ethernet devices, and wireless devices via Bluetooth or WiFi. |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 5000 Series |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard, Full-size |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | 8GB DDR5 |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | WiFi 6, Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 2.8"W x 13"Th |
| Other Special Features of the Product | Portable, USB LED Light, 7-in-1 USB Type C Hub |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form