Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082176 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209082176 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A smart & reliable travel partner Make a statement wherever you go with the IdeaPad Slim 3 laptop, built for lightness and thinness, measuring up to 10% slimmer than the previous generation. Available in Arctic Grey, this sturdy build stands up to harsh drops with military-grade durability for extreme travel conditions. See & learn more Enjoy a rich media experience on the IdeaPad Slim 3 laptop with its screen that takes up 88% of the display’s surface area for a picture that looks like it’s floating in space. Plus, the touchscreen display is TÜV Low Blue Light Certified, so if you need to work for a few hours, your eyes won’t get fatigued easily. And as you enjoy the visuals, you can also treat yourself to the amazing sound of Dolby Audio. A multitasking master Work smart and seamlessly every day across multiple applications simultaneously while on the go with the robust performance of the latest AMD processors and abundant memory, enhanced by the adaptive performance of Smart Power. Store and quickly access your massive media library with plentiful SSD storage also. Peak versatility Go faster and farther in your digital life with full-function USB-C ports for accelerated power delivery, display output, and data transfer. Enjoy the convenience of the fingerprint reader that’s integrated with the power button, as well as a built-in webcam with a privacy shutter. Keep pace with a large battery and rapid-charging technology that provides two hours of use on a 15-minute charge. AI that improves your experience Smarter learning starts with smarter features powered by the Lenovo AI Engine. Maximize your performance, battery life, and thermals based on what you're doing with the adaptive Smart Power feature. At the same time, you improve your connectivity via Smart Wireless. Protect your system from harm with
| UPC | 197531235817 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Arctic Grey |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | 82XQ00EBUS |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 2 Hours |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 82XQ00EBUS |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB-C |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| CPU Model Number | R5-7520U |
| Operating System | Windows |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, webcams, printers, etc. |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax, 802.11n |
| Hard Disk Description | 256GB NVMe SSD |
| Connectivity Technology | USB-C, Webcam |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Travel/portability |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 3"W x 13"Th |
| Other Special Features of the Product | TÜV Low Blue Light Certified, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form