Limited Time Sale$183.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117589 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $122.40 | Model Number | 209117589 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 8GB RAM DDR5 to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 256GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 15.6Screen Resolution: 1920 x 1080Touch Screen: NO2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): AMD Ryzen 3 7320USystem Memory (RAM): 8GB RAM DDR5Storage: 256GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: AMD Radeon 610MOperating System: Windows 11 HomePorts: 1 x USB-C,2 x USB Type A,1 x HDMI,1xSD card readerBacklit Keyboard: NOFingerprint Reader: NOConectivity: Wi-Fi 6 802.11AXBattery: Lithium-ionDimensions (inches): 14.18 x 9.29 x 0.7Weight (lbs): 3.47
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Color | Abyss Blue |
| Voltage | 82 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | AMD Ryzen 3 7320U |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 1.6 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 14 Hours |
| CPU Codename | Phoenix Point |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Phoenix |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5500 MHz |
| Model Number | AMD |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | 6 (Wi-Fi 6) |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 7320U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | AMD R Series |
| Touchpad Feature | Included |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | [USB devices, Wi-Fi 6 devices, Bluetooth devices, HDMI displays with 1080p resolution, DDR5 RAM devices, Windows 11 S support devices, lithium-ion battery devices, QWERTY keyboard layout devices] |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dolby Audio speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 35 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 S |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form