Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 208623232 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $36.00 | Model Number | 208623232 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations, so the original factory box will be opened and resealed to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. Defects & blemishes are significantly reduced by our professional inspection & testing. Memory: 16GB LPDDR4X 4266MHz MemoryStorage: 512GB Solid State Drive (SSD) Design: LENOVO IdeaPad Flex 5 14 inch WUXGA Touchscreen 2-in-1 Convertible LaptopProcessor: 13th Gen Intel Core i5-1335U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.3 / 4.6GHz, E-core 0.9 / 3.4GHz, 12MB.Display: 14" Touchscreen IPS LCD with LED Backlit WUXGA (1920 x 1200) 300-Nits DisplayScreen Resolution:1920x1200Touchscreen: Yes, TouchScreen,10-finger multi-touch supportAccessories:128GB portable SSD & Stylus Pen Included Graphics:Integrated Intel Iris Xe Graphics Operating system: Windows 11 PROEthernet: 10/100/1000Mbps EthernetBluetooth: Bluetooth 5.2WLAN Connectivity: 802.11ax Wi-Fi 6 (2x2/160) GigAudio:2x 2W Stereo Speakers with Dolby AudioMCR (Card Reader): 4-in-1 Media Card ReaderOptical Drive: NoKeyboard: Backlit KeyboardBuilt-in HD Webcam: yes, Integrated FHD 1080p Webcam with Privacy ShutterPorts:1x Thunderbolt 4/USB-C 3.2 Gen 2 (Support Data Transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort 1.4a) 11x USB 3.2 Gen 1 (always on) 1x USB 3.2 Gen 1 | 1x HDMI 1.4b 1x 4-in-1 Card Reader 1x Headphone/Microphone Combination JackBattery: 52.5WHr 3-Cell lithium_ionColor: Abyss BlueDimensions L x W x H (inches): 12.33" L x 8.85" W x 0.7" HWeight: 3.41lb
| RAM | 16 LPDDR4X |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Abyss Blue |
| Series | Flex 5 |
| Voltage | 125 Volts |
| Batteries | 3 Lithium Ion batteries required. |
| Processor | 4.4 GHz core_i5 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 3.41 pounds |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Item model number | IdeaPad Flex 5 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Product Dimensions | 12.33 x 0.7 x 8.85 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 10 |
| Item Dimensions LxWxH | 12.33 x 0.7 x 8.85 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1200 Pixels |
| Number of USB 30 Ports | 2 |
| Standing screen display size | 14 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form