Limited Time Sale$239.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118173 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $160.00 | Model Number | 209118173 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 768683295952 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Abyss Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad Flex 3i |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Model Number | Lenovo IdeaPad Flex 3i |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 128GB SD Card by IST Computers®, 45W AC Adapter with Power Cable, Lenovo IdeaPad Flex 3i Chromebook, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Pentium Silver N6000 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Pentium Other |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Adaptive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, and Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, MicroSD, USB 3.2 Gen 1 |
| Memory Clock Speed | 2933 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Front Photo Sensor Resolution | 0.9 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 25 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.25"L x 9.76"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Spill Resistant, Touchscreen, Waves MaxxAudio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form