Limited Time Sale$467.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102415 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $311.60 | Model Number | 209102415 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Always Ready To Tag Along The lightweight IdeaPad Slim 5i (16″ Intel) is perfect for take-anywhere adventures. Lightweight and sleek, this laptop matches your style and personality. Lets Everything You Do Fly Effortlessly breeze through everyday tasks with speedy performance from Intel Core processors. Thanks to plenty of memory and storage, you can access your content in a snap. Plus, the IdeaPad Slim 5i features Smart Power to bring optimal performance, battery, and cooling abilities for whatever you’re running. It’s Clearly Brilliant Every scene is more immersive and fuller on the spacious display of the IdeaPad Slim 5i. Featuring a stunning display with an expansive active aspect ratio and paired with Dolby Audio-certified dual speakers, the optional touchscreen display will bring your favorite content to life. And with TÜV Low Blue Light, you won’t have to worry about straining your eyes during work sessions and entertainment marathons. Go-anywhere Productivity With the IdeaPad Slim 5i laptop’s full-HD conferencing tools, a wide range of ports, and an all-day battery that recharges in a breeze, productivity can happen anywhere. And with just one touch of the fingerprint sensor, you can get everything started in a flash. Don’t forget the two full-function USB-C ports that allow you to expand your workflows, charge accessories, and transfer large files in a snap. Slim Frame, Sturdy Design The IdeaPad Slim 5i laptop’s slim design doesn’t compromise strength. Engineered with outstanding toughness to meet the exacting standards of MIL-STD-810H, this military-grade device is ready to take on any hits that life throws at you. Make Every Day Smarter Accelerate your ambitions on the IdeaPad Slim 5i with Lenovo AI Engine—an ecosystem of AI-powered features designed to deliver a more intuitive experience for work and play. A Lasting Commitment Your commitment to environmental sustainability starts with your PC’s energy conservation and recycled content. The product ships with a packaging cushion that contains 90% recycled plastic, built with 90% post-consumer recycled plastic in the power adapter case, and 90% ocean-bound plastic in the system bag. Registered EPEAT Gold and ENERGY STAR certified, it fulfils the highest environmental performance criteria on product longevity, circular design, and energy efficiency.
| UPC | 197531214195 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad Slim 5i |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 1.89 Kilograms |
| Screen Size | 16 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | lenovo |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Model Number | Lenovo IdeaPad Slim 5i |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | NO |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Warranty Type | Full |
| Audio features | Built-in speakers, Microphone, Dolby Audio optimized |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-150U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front, 1080p, Privacy Shutter |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, USB-C, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, USB 3.0 |
| Hard Disk Interface | USB |
| Speaker Description | Two built-in stereo speakers, each with 2W output, optimized with Dolby Audio |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Optical |
| Screen Bezel Thickness | 0.67 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 56.6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.88"W x 0.67"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home, Microsoft Office 365 Personal (1-Year Subscription) |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form