Limited Time Sale$359.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112776 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $240.00 | Model Number | 209112776 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 195891878033 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Stomy Grey |
| Voltage | 56 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.19 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake-H |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset Type | Intel 400 series |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 5i Pro |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 |
| Screen Finish | Matte or Anti-Glare |
| Series Number | 11 |
| Audio features | Stereo speakers with Dolby Atmos technology |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i5 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 2 |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Video |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, Thunderbolt, USB 3.1 Type A |
| LAN Port Bandwidth | 2500 Mbps |
| Memory Clock Speed | 3.1 GHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce MX450 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 350 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 75 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.9"L x 14"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form