Limited Time Sale$491.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 208623068 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $328.00 | Model Number | 208623068 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: AMD Ryzen 7 8845HS (8 Cores, 16 Threads, 16MB L3 Cache, 3.8GHz base frequency, up to 5.1GHz max turbo frequency)Memory: Up to 16GB LPDDR5X RAMHard Drive: Up to 1TB PCIe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProGraphics: AMD Radeon 780M GraphicsDisplay: 14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, Touch, 45%NTSC, 300 nits, 60Hz, GlassPorts:2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A1 x HDMI1 x MicroSD Card Reader1 x Headphone/Microphone ComboOptical Drive: NoneMedia Drive: MicroSD Card ReaderStylus Pen: YesFingerprint Reader: YesBacklit Keybaord: Yes(Fn+Space)Camera: 1080p FHD with webcam privacy shutterBundle: 512GB External SSD BlueWireless Connectivity: Wi-Fi 6 & BluetoothDimensions: 12.32" x 8.94" x 0.70"Weight: 3.31 lbsColor: Grey
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Series | IdeaPad 5 2-in-1 14AHP9 |
| Processor | 5.1 GHz ryzen_7 |
| Hard Drive | 1 TB SSD |
| Item Weight | 3.31 pounds |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Power Source | AC & Battery |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | AMD |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | IdeaPad 5 2-in-1 14AHP9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product Dimensions | 12.32 x 8.94 x 0.7 inches |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 780M Graphics |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Number of Processors | 8 |
| Item Dimensions LxWxH | 12.32 x 8.94 x 0.7 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1200 Pixels |
| Number of USB 30 Ports | 4 |
| Standing screen display size | 14 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form