Limited Time Sale$243.01 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121766 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $162.00 | Model Number | 209121766 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Ideapad 3i 15.6" FHD Touch Laptop, Intel Core i5-1155G7
| UPC | 196803739121 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Abyss Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad 3i |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.74 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Ideapad 3i |
| Power Device | Internal Battery |
| Video Output | HDMI |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| WiFi Generation | 5 (Wi-Fi 5) |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1155G7 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | DVD-RW, HDMI, USB Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.26"L x 9.98"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form