Limited Time Sale$292.20 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077616 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $194.80 | Model Number | 209077616 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 196802786515 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 15ITL6 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Model Number | 15ITL6 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| Audio features | [Inferred: Basic built-in audio features] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1115G4 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB Type C |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Either an omnidirectional condenser or a MEMS microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 36 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form