Limited Time Sale$215.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092495 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $144.00 | Model Number | 209092495 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With the Lenovo IdeaPad 3 14-inch laptop, you'll enjoy powerful performance for all types of everyday tasks. Whether you're working from your home office, a student who needs a lightweight laptop for school, or just need a great entry-level Windows computer for entertainment, video chats, and other day-to-day uses, this practical notebook is engineered for long-lasting performance. Powered by the new Ryzen 5 3500U Mobile Processors with Radeon Graphics, you'll get multi-core processing power to help you get more things done faster. Expect more from your entertainment with the IdeaPad 3 laptop. The 14-inch full HD screen with 1920 x 1080 resolution delivers beautiful image clarity. Narrow bezels on both sides of the display eliminate clutter and help deliver a cleaner, more immersive visual experience. Plus, you'll enjoy crystal-clear sound through two speakers with Dolbsy Audio Take this handy, portable laptop with you everywhere to enjoy videos, streaming music, and much more. Q-Control lets you easily switch between "Max modes" for faster performance and "battery saving mode" for a quieter user experience.
| UPC | 194778712699 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Abyss Blue |
| Voltage | 12 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 3 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Picasso |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 81W0003QUS |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, User Guide |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Laptop |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 5 3500U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Ryzen 5 3500U |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that connect via USB, HDMI, or Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Cellular Technology | wifi |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Dopoundsy Audio delivers crystal-clear sound |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Ryzen 3000 Series |
| Graphics Coprocessor | AMD Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.88"L x 9.49"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Narrow Bezel |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form