Limited Time Sale$479.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093918 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.60 | Model Number | 209093918 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Cool performanceThe IdeaPad 1i 15-inch Intel laptop is equipped with mechanical and intelligent cooling features, which always keep your processor cool and working optimally. The IdeaPad 1 packs responsive performance in a thin and compact 17.9 mm chassis, making multitasking on-the-go a breeze. Get the most out of your device with a frameless display for more screen and Dolby Audio speakers, along with 10 hoursTechnical SpecificationsProcessor: Intel Hexa-Core i3-1215U Processor (6 Cores 8 Threads, 1.2Ghz base clock speed, up to 4.4Ghz, 10MB Cache) Display: 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, Touch Graphics: Integrated Intel UHD GraphicsMemory: 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4 3200MHz MemoryStorage: 1TB PCIe NVMe M.2 SSDNetworking: Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2Operating System: Windows 11 Home 64-bitBattery: Li-Polymer 42Wh batter (up to 10 hours battery life)Camera: HD 720p with Privacy ShutterAudio Chip: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codecSpeakers: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby AudioMicrophone: 2x, ArraySecurity: camera privacy shutter; Firmware TPM 2.0Keyboard: English (US)Dimensions: 14.18 x 9.29 x 0.70 inchesWeight: 3.59 lbsI/O PortsUSB 2.0USB 3.2 Gen 1USB-C 3.2 Gen 1HDMI 1.4bHeadphone / microphone combo jack (3.5mm)Card readerPower connector
| UPC | 197531450722 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 1 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | IdeaPad 1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 15.6" IdeaPad 1 Laptop, 4 In 1 USB Hub by IST Computers®, 65W Power Adapter with Power Cord, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1215U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Adaptive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, audio devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, HDMI, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 40 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Long Battery Life, Memory Card Slot, Numeric Keypad, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form