Limited Time Sale$464.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117390 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $310.00 | Model Number | 209117390 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Efficient performance for demanding households. A family PC for all generations, the Lenovo IdeaCentre AIO 3i seamlessly handles heavy multitasking sessions from demanding households with Intel® processors and Intel Iris Xe graphics, all in a compact space-saving design that looks good anywhere you put it. Watch shows with the family on a vivid IPS FHD display with room-filling audio by Harman Kardon®.
| UPC | 196801484245 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaCentre AIO 3i |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | AIO 3 - 27" |
| Item Weight | 19.4 Pounds |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | F0GJ0090US |
| Speaker Type | Built-in speakers with Harman Kardon audio technology |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Computer |
| Item Dimensions | 24.14 x 7.87 x 18.62 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1240P |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Facial Recognition |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Speaker, Headphone, Printer, External Storage Drive, Game Controller, Smartphone, Projector |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, HDMI, USB 2.0 Type A, USB 3.2 Gen 2×2 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone, Speakers, Webcam |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | 2 x 3W |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse, Touchscreen |
| Keyboard Description | Wireless |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, LAN, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Education, Everyday Use, Multimedia |
| Biometric Security Feature | Facial Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form