Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114059 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209114059 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With the Lenovo IdeaCentre AIO 3, powerful performance meets stylish engineering in an all-in-one computer. This AIO desktop PC handles demanding apps with ease thanks to the ultra-fast responsiveness of an AMD Ryzen mobile processor, 8GB of seamless DDR4 memory, and 256GB solid-state drive storage. You'll love the elegant stand and near-borderless display, and because it's an all-in-one, it gives you more desk space, too, whether you want to work, watch, or video call someone. The IdeaCentre AIO 3 is an all-in-one PC that's perfect for home users, busy college students, and anyone looking for a reliable Windows desktop that looks as good as it performs.The eye-catching design of the IdeaCentre AIO 3 will look great anywhere, while the stylish stand and base have a small footprint. When you connect smartphones, digital cameras, and other devices to a PC, you usually end up with a sea of messy cables across your desk. Not so with this all-in-one desktop, which has a cable collector built into its stand to give you more space to work and play with. A seriously sleek performer, you'll enjoy a 23.8" FHD (1920 x 1080) display. A 720p webcam is included – and you can use the TrueBlock privacy shutter to physically close your webcam with just a flick of the button.
| RAM | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Series | IdeaCentre AIO 3 24 |
| Voltage | 100240 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Processor | 2.7 GHz ryzen_3_4300u |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Item Weight | 16.53 pounds |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Power Source | AC & Battery |
| Chipset Brand | AMD |
| Wireless Type | 802.11ac, Bluetooth |
| Processor Brand | AMD |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 10 |
| Flash Memory Size | 256 |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | F0EW005TUS |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Optical Drive Type | DVD-RW |
| Product Dimensions | 21.3 x 7.28 x 17.61 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Hard Drive Interface | NVMe |
| Number of Processors | 1 |
| Item Dimensions LxWxH | 21.3 x 7.28 x 17.61 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1080 Pixels |
| Graphics Card Ram Size | 1 GB |
| Number of USB 20 Ports | 2 |
| Number of USB 30 Ports | 2 |
| Hard Drive Rotational Speed | 7200 RPM |
| Standing screen display size | 24 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form