Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122409 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209122409 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo Idea tablet S2109 - it's sound will open your eyes wide with SRS speakers and multimedia entertainment has never been packaged better. The S2109 is an attractive unibody tablet with a stunningly beautiful screen. It comes with the new Android Ice Cream Sandwich Operating System, the latest and most innovative new user interface. The extra-bright IPS display allows viewing from any angle while you enjoy digital video in 720p HD and pulsating sound thanks to the quad speakers with dual bass. Wait till you see it.
| UPC | 887037399891 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Generation | Android 4 |
| Model Name | Idea Tablet |
| Item Weight | 1.2 Pounds |
| Screen Size | 9.7 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo ?? |
| Model Number | 22911EU |
| Processor Brand | Texas Instruments |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Operating System | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1024_x_768 |
| Camera Description | video |
| Hardware Interface | USB |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| Warranty Description | limited 1 year |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | ARM Cortex A5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Photo Sensor Resolution | 1 MP |
| Video Capture Resolution | HD 720p |
| Specific Uses For Product | personal |
| Display Resolution Maximum | 1024 x 768 Pixels |
| Front Photo Sensor Resolution | 1.3 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Global Trade Identification Number | 00887037399891 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form