Limited Time Sale$437.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082097 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $292.00 | Model Number | 209082097 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 Intel Celeron N4500 1.1GHz Dual-Core Processor (4MB Cache, Up to 2.8GHz) 【Graphics】 Intel UHD Graphics 【OS】 Windows 11 Home 64-bit 【Memory】 36GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 1.1TB Storage (640GB Solid State Drive + 512GB External Hard Drive) 【 Display 】 15.6" HD (1366x768) 220nits Anti-glare 【Wireless】 Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 【Audio】 High Definition (HD) Audio, Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio 【Keyboard】 US English, NonBacklit Full Size Keyboard 【Webcam】 HD 720p with Privacy Shutter 【Ports】 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 2.0 1 x AC smart pin 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x Card reader 【Battery】 Up to 10 Hours 【Color】 Cloud Grey 【Dimensions】 14.14 x 9.28 x 0.70 【Weight】 3.42 lbs
| UPC | 195477452824 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad Premium Series |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | IdeaPad Premium Series |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1.1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N4500 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, External Storage, Printer |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 36 GB |
| Warranty Description | 1 Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 20 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form