Limited Time Sale$346.20 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114820 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $230.80 | Model Number | 209114820 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Accessorize your lifestyle with the Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop. Ultra thin, lightweight, and ultra portable, the Flex 5 weighs in at just 3.64 lbs and is less than 1-inch thick when closed. Slim, stylish, and proudly powered by the AMD Ryzen 5 4500U mobile processor with Radeon graphics, you can carry this touchscreen laptop with you everywhere – digital pen included. The Flex 5 is designed for excellent all-around performance, graphics, and productivity, whether you're enjoying entertainment at home, working in the office, or studying at school.Keep your ideas flowing anywhere and anytime. The 360 hinge lets you quickly and easily turn your touchscreen laptop into a tablet for more intuitive interaction, letting you write easily with the included digital pen. Set your 2-in-1 laptop in tent-mode for sharing with friends or co-workers, or put your computer in stand mode when you're binge-watching your favorite streaming show. With narrow bezels on all 4 sides, you'll enjoy more viewing area and less clutter on the full high definition (1920 x 1080) IPS panel with 2 x 2W Speakers with Dolbsy Audio.Other great features include a physical privacy shutter on the HD 720p camera with Fixed-Focus cmOS, 2x2 Wi-Fi 5 (802.11 ac) and Bluetooth 4.2 connectivity options, and 2 USB-A, 1 USB-C, and an HDMI port. You'll also enjoy up to 10 hours of battery life, plus quick charge with a 65W adapter – only 1 hour of charge time gives you 80% power. All battery life claims are approximate and based on results using the MobileMark 2014 battery life benchmark test. Actual battery life will vary and depends on many factors such as product configuration and usage, software use, wireless functionality, power management settings, and screen brightness. The maximum capacity of the battery will decrease with time and use.
| UPC | 194632976342 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Graphite Grey |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Flex 5 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 3.63 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 81X20005US |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, User Guide |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | 2 in 1 Laptop |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 5 4500U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Ryzen 5 4500U |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless mice, keyboards, and headsets |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | AMD Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | wired, wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 52.5 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.66"L x 0.67"W x 8.34"Th |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form