Limited Time Sale$411.07 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112361 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $274.04 | Model Number | 209112361 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Thinkcentre M700 SFF is a pre-built business desktop computer, have been upgraded it with dedicated grephics card GeForce GT 1030 turn this PC into a gaming machine.Included brand new 23.5 inch monitor and wireless keyboard Mouse Combo,Comes with All Necessary Cables to connect out of the box with your computer and is ready to go before you know it. Monitor: New 23.5'' Full HD Monitor. FHD (19201080),75HZ,Rimless,VGA,HDMI port Processor: 6th Generation Intel Core i7-6700 Processor 6 MB Intel Smart Cache, Processor Base Frequency 3.40 GHz, up to 4.00 GHz 4 Cores 8 Threads Memory: CUSTOMlZED, Professional Upgraded to:32GB DDR4 RAM Storage: CUSTOMlZED, Professional Upgraded to: 512 GB SSD + 2TB HDD Operating system: Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) Graphics Video: Integrated Intel HD Graphics 530 NVIDIA GeForce GT 1030 2GB Key Features: USB Wi-Fi Bluetooth Adapter Optical Drive: DVD-RW Keyboard Mouse: Yes, Wireless Keyboard Mouse Combo Multi-format SD media card reader: No Ports : Front: 2USB 3.0, microphone (3.5mm), headphone (3.5mm); Rear: 2USB 3.0, 2USB 2.0, serial (9-pin), ethernet (RJ-45), VGA, DisplayPort. What's Included: 1Lenovo ThinkCentre M700 SFF Desktop 123.5 inch LED FHD Monitor 1Brand New Wireless Keyboard Mouse Combo, 1USB WiFi Bluetooth Combo Adapter 1Power Cord 1DP to HDMI Adapter
| UPC | 729162170948 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Thinkcentre |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 24 inch Monitor |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 1.78:1 |
| Display Type | LED, FHD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | M700 |
| Speaker Type | Monitor |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Item Dimensions | 25 x 16 x 13 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Core i7 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 2048 MB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | HDMI |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Speaker Description | [ Included Monitor Speakers ] |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Nvidia GT 1030 2 GB, Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Hard Disk Description | 512GB SSD + 2TB HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD+RW |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2560 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 2 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form