Limited Time Sale$149.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097946 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $100.00 | Model Number | 209097946 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 4GB RAM to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 64GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 14Screen Resolution: 1920 x 1080Touch Screen: YES2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): MediaTek520System Memory (RAM): 4GB RAM Storage: 64GB SSDGraphics Type: IntegratedGraphics: ARM Mali-G52 MP2Operating System: Chrome OSPorts: 1 x DisplayPort 1.4, 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-C 3.2,1xHeadphone JackBacklit Keyboard: NOFingerprint Reader: NOConectivity: Bluetooth, Wi-FiBattery: 3-cell Lithium-ion batteryDimensions (inches): 13.23 x 8.7 x 0.73Weight (lbs): 2.86Color: Blue
| UPC | 196803504651 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Slim |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Chipset Type | MediaTek |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo Slim |
| Power Device | Internal Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Capacitive Stylus with Magnetic Cap |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | ARM |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Kompanio |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Device, Headphones, via USB-A, USB-C, DisplayPort, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | DisplayPort, USB, USB Type C |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | ARM Mali G52 MP2 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.7"L x 13.23"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Media Reader |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form